Special Events & Festivals

Announce Huntington County 4-H fair auction results

Cale Burnau (left) surveys the crowd while walking with his chicken during the poultry sale at the Huntington County 4-H Fair Auction on Thursday, July 24.
Photo by Steve Clark.

The following are the results of the 2014 Huntington County 4-H Fair auction held Thursday, July 24.

They are:

DAIRY
Three gallons of milk were sold for a total of $2,480, which included the record-setting $1,330 in premium dollars paid to junior showman Devin Pearson.

Results of the 2014 dairy auction include the 4-H member's name, premium price and the buyer.

Individual sales were:

Announce woodworking champions

Results of the 4-H woodworking project judging have been announced.

They are:

Level 1
Champion: Cole Collins.

Reserve champion: Vivian Hinshaw.

Select several champions in 4-H gardening project judging

The winners of the 4-H gardening project judging have been announced.

They are:

Champions: Ian N. Broderick, Eryn Dolby, Malijah A. Foust, Coradela J. Helton, Jackson Lemar and Jenna B. Poulson.

Reserve champions: Daniel J. Hardy, Emma M. Haupert, Mara A. Hendryx, Madeline Rubrake, Ryan J. Shipbaugh and Owen Vickrey.

Select winners of 4-H cake decorating project

Results for the 4-H cake decorating project have been announced.

They are:

Beginner
Stephanie Atkinson, champion. Riley K. Richardson, reserve champion.

Holzinger and Ramp are champions in 4-H strawberry project judging

The winners of the 4-H strawberry project judging have been announced.

They are:

Champions: Emma Holzinger and Brendon Ramp.

Reserve champion: Zach Ramp and Kaitlyn M. Stephan.

Blue ribbons with honors: Emma Holzinger, Brendon Ramp, Zach Ramp, Kaitlyn M. Stephan and Darin Thomas.

 

Dennis, Suchcicki and Winters pair tops in farm tractor; Jackson, Ramp and Stephan are LG tractor champs

Results of the 4-H tractor operators contest have been announced.

They are:

FARM TRACTOR
Junior

Champion: Addison Dennis, poster; and Colin J. Suchcicki.

Reserve champion: Joshua V. Hill.

Blue ribbon, with honors: Addison Dennis.
Blue ribbons: Joshua V. Hill and Colin J. Suchcicki.

Senior
Champion: Julie Winters, poster; and Michael Winters.

Reserve champion: Jacob H. Hiatt.

Announce champions in 4-H floriculture project

Results have been announced in the 4-H floriculture project.

They are:

Level A
Taryn Jojola, champion.

Blue ribbon, with honors: Taryn Jojola.

Level B
Mackenzie M. LaCroix and Wilson H. Whicker, champions.

Blue ribbons, with honors: Mackenzie M. LaCroix and Wilson H. Whicker.
Blue ribbons: Rylie J. Farr and Katie A. Melcher.

Level C
Colt D. Myers and Montana Phillips, champions.

Many grand champions rise to top in various 4-H poultry classes

Following are the results of the 4-H poultry show.

They are:

Broilers
Angus Jones, grand champion broiler.

Alyse Geiger, reserve grand champion broiler.

Lightweight: Taylor Clark, champion; Gabrielle Malone, reserve champion.

Middleweight: Angus Jones, champion; Rachel Cave, reserve champion.

Heavyweight: Alyse Geiger, champion; Elaina Teusch, reserve champion.

Trio of champions in 4-H wildlife project judging

Results of the 4-H wildlife project judging have been announced.

They are:
Level A
Champion: Wyatt M. Dohrman.

Reserve champion: Grace E. LaMar.

Blue ribbons, with honors: Wyatt M. Dohrman, Matthew Grube, Katelyn M. McMillan, James H. Ormiston and Grace LaMar.

Blue ribbons: Kristina Campos, Benjamin Covey and Ashton Eppard.
Red ribbon: Victoria Donaldson.

Level B
Champion: Maggie M. Park.

Reserve champion: Morgan Stout.
Blue ribbons, with honors: Matthew McMillan, Maggie M. Park and Morgan Stout.

Name several winners in various 4-H crops project categories

The winners of the 4-H crops projects have been announced.

They are:

ALFALFA
Beginner

Champion: Matthew McMillan.

Reserve champions: Michael P. Henderson and Owen Vickrey.

Blue ribbons, with honors: Matthew McMillan and Owen Vickrey.

Blue ribbons: Colin J. Suchcicki.

Intermediate
Champion: Jalyn R. Campbell.

Reserve champion: Austin Mounsey.

Blue ribbons, with honors: Jalyn R. Campbell, Tyler Kline and Austin Mounsey.

Blue ribbon: Tyler J. Stephan.

Top honors spread around in 4-H dairy project judging

The results of the 4-H Dairy Show, which was held on July 19 at Hier's Park, have been announced.

Tori Johnson had the supreme champion senior female.

Devin Pearson had the reserve supreme champion senior female.

Chance Ritschard had the supreme champion junior female.

Sabra Jackson was named reserve supreme champion junior female.

Top places in the individual breeds went to:

Champion Holstein heifer: Sabra Jackson.

Reserve champion Holstein heifer: Hayley Jackson.

Champion Jersey heifer: Chance Ritschard.

4-H Foundation scholars


Photo by Rebecca Sandlin.

Four Huntington County 4-H'ers are all smiles after they receive scholarships from the Huntington County 4-H Foundation in the amount of $250 each. Pictured (from left) are Jessie Earhart, Robert Sliger III, Jon Richardson and Abby Blocker. They received the scholarships during the 4-H awards presentation held Wednesday, July 23, at Hier's Park during the Huntington County 4-H Fair.

Horse and pony scholar


Photo by Rebecca Sandlin.

Four-H member Jessie Earhart celebrates after she receives the Huntington County 4-H Horse and Pony Scholarship in the amount of $250 during the 4-H awards presentation held Wednesday, July 23, at Hier's Park during the Huntington County 4-H Fair.

Hethcote, Atkinson are champions at 4-H starter calf show

Landon Hethcote had the champion beef starter calf in the 4-H starter calf show, which was held July 23 at Hier's Park.

Riley Richardson showed the reserve champion beef starter calf.

Spencer Atkinson had the champion dairy starter calf.
Reserve champion honors for dairy starter calf went to Jon Richardson.

Tyce Rooney was champion rate of gain in beef, and Daniel Hardy was champion rate of gain in dairy.

Complete show results are:

Vanderspool scholarship

Marissa Stephan is all smiles after she was presented with the Ray Vanderspool Memorial 4-H Scholarship in the amount of $1,000 during the 4-H awards presentation Wednesday, July 23, at Hier's Park during the Huntington County 4-H Fair. Photo by Rebecca Sandlin.

4-H Scholarships


Photo by Rebecca Sandlin.

Four-H members Gabrielle Malone and Jonathan Richardson receive 4-H scholarships in the amount of $500 each during the 4-H awards presentation held Wednesday, July 23, at Hier's Park during the Huntington County 4-H Fair.

Master Gardener scholarship


Photo by Rebecca Sandlin.

Huntington County Master Gardener Bobbi Ehler (left) congratulates Hannah Scher after she presented Scher with a $250 scholarship from the Master Gardeners during the 4-H awards presentation Wednesday, July 23, at Hier's Park during the Huntington County 4-H Fair.

Farm Bureau scholars


Photo by Rebecca Sandlin.

Paul Jacobs (back row, left), president of the Huntington County Farm Bureau, celebrates after presenting scholarships in the amount of $500 each to five 4-H members during the 4-H awards presentation Wednesday, July 23, at Hier's Park during the Huntington County 4-H Fair. Pictured (front row, from left) are Rebecca Smith, Zach Shearer and Braydon Poulson; and (back row, from left) Jacobs, Andrew Smith and Elijah Allred.

Keller Award


Photo by Rebecca Sandlin.

Jessie Earhart (far left) receives the congratulations of the Keller family after she receives the Wayne Keller Leadership Award for outstanding junior leadership in the Huntington County 4-H during the awards presentation held Wednesday, July 23, at Hier's Park during the Huntington County 4-H Fair. With Earhart are (from left) Brenda Conner, Greg Keller and Penny Bowers.

Saunders scholarship


Photo by Rebecca Sandlin.

The Saunders family congratulates 4-H'er Holly Bickel (center) after she was awarded the Janell Marie Saunders Memorial Scholarship in the amount of $1,000 during the 4-H awards presentation Wednesday, July 23, at Hier's Park during the Huntington County 4-H Fair. Pictured (from left) is Hunter Saunders, Justin Saunders, Bickel, Tiffany Saunders and Rick Saunders.

Time to get paid: sales up slightly at 4-H fair livestock auction Thursday

Four-H’er Kody Moon (right) is paid his premium money by Peggy Teusch at the Huntington County 4-H Fair Office on Thursday, July 24. Sales for this year’s 4-H fair auction were up slightly, fair officials noted.
Photo by Steve Clark.

Sales were up slightly at this year's Huntington County 4-H Fair Auction, held on Thursday, July 24, where $235,924 in premium money was generated from its lot of 685 animals.

That's an increase of $8,594 from last year's auction, which saw a total of $227,330 in premium money raised from a lot of 714.

One record was set at the auction, with Devin Pearson's dairy showmanship gallon of milk netting $1,330 in premium dollars.

First-ever supreme showman contest finds best of the best

Judge Nick Riecke evaluates the sheep showmanship skills of 4-H members (from left) Josh Leidig, Michael Thompson, Sarah Hunnicutt, Braydon Poulson, Jada Johnson, Rachel Jackson and Kaitlyn Drayer.
Photo by Cindy Klepper.

The art of showmanship, 4-H leader Luke Vickrey explains, is all about the person doing the showing.

"This is the only thing where the animal doesn't matter," says Vickrey. "It's that kid's ability, that day, to present the animal."

Every 4-H animal show, from cat to cattle, includes a showmanship competition. Until this year, being named master showman in a specific species of animal was the highest honor a 4-H'er could shoot for.

Osborn and LaCroix are champions in local 4-H aquatic science project

Results have been announced in the 4-H aquatic science project.

They are:

Level 1
Blue ribbon: Logan Osborn.

Level 2
Mackenzie M. LaCroix, champion.
Kelsea N. Poe, reserve champion.

Blue ribbons, with honors: Mackenzie M. LaCroix, Kelsea N. Poe, Freeman W. LaCroix III, Megan A. Karst and Karisa Clore.

 

4-H sewing champions stitch up honors

The winners of the 4-H sewing projects have been announced.

They are:

SEWING -
WEARABLES
Junior
Grade 3

Champion: Emma Ho-sier.
Reserve champion: Savannah M. Underwood.

Blue ribbons, with honors: Emma Hosier and Savannah M. Underwood.
Blue ribbon: Skyla Tomasek.

Grade 4
Champion: Eva C. Thomson.
Reserve champion: Emma M. Haupert.

Blue ribbons, with honors: Emma M. Haupert, Aurora E. Maul, Riley K. Richardson and Eva C. Thomson.

Hernandez, Mounsey and Poulson are tops in veterinary science project

The winners of the 4-H veterinary science project judging have been announced.

They are:

Beginner
Champion: Jessica M. Hernandez.
Reserve champion: Matthew McMillan.

Blue ribbons, with honors: Jessica M. Hernandez, Matthew McMillan and Jenna B. Poulson.
Blue ribbons: Gavin Covey and Coltin Mounsey.
White ribbon: Victoria Donaldson.

Intermediate
Champion: Austin Mounsey.
Reserve champion: Katlin Carroll.

Blue ribbons, with honors: Katlin Carroll and Austin Mounsey.

Champions spread around in the various food projects

The winners of the 4-H foods projects have been announced.

They are:

BAKED
Level A, Grade 3

Champion: Landon J. Zezula.
Reserve champion: Mara A. Hendryx.

Blue ribbons, with honors: Mara A. Hendryx, Marin B. Melcher, Savannah M. Underwood, Landon J. Zezula and Kinsey Strine.
Blue ribbons: Emily G. Mead, Bailey Baumgardner, Blaine B. Brown, Anikah Eckert, Emma Holzinger, Aric D. Hosler, Zach Rice, Emma Scalf and Katelyn M. McMillan.
Red ribbon: Ian M. Crider.

Many champions step up at 4-H beef show

Results of the 4-H beef show have been announced.

They are:

HEIFER SHOW
Aidan Raab, supreme champion female.
Riley Richardson, reserve supreme champion female and champion county-born female.
Rhitt Langston, reserve champion county-born female.

ANGUS
Matthew Knight, champion Angus heifer and champion county-bred Angus heifer.

Junior Yearling
Blue ribbon: Matthew Knight.

CHAROLAIS
Rhitt Langston, champion, reserve champion and county-bred champion Charolais heifer.

Several stylin’ high in fashion revue judging

The winners of the 4-H Fashion Revue have been announced.

They are:

Fashion Revue
Junior
Grade 3

Champion: Skyla Tom-asek.
Reserve champion: Em-ma Hosier.
Blue ribbons, with honors: Emma Hosier and Skyla Tomasek.

Grade 4
Champion: Eva C. Thomson.
Reserve champion: Aurora E. Maul.

Blue ribbons, with honors: Aurora E. Maul and Eva C. Thomson.

Grade 5
Champion: Reece Colclesser.
Reserve champion: Stephanie Atkinson.

Christman, McMillan, Winters and Sliger III are champions in soil and water conservation

Results of the 4-H soil and water conservation project judging have been announced.

They are:

Level A
Champion: Benjamin E. Christman.
Blue ribbon, with honors: Benjamin E. Christman.

Level B
Champion: Matthew McMillan.
Reserve champion: Marianne L. Christman.
Blue ribbons, with honors: Marianne L. Christman and Matthew McMillan.

Level C
Champion: Michael Winters.
Reserve champion: Alexandria L. Christman.
Blue ribbons, with honors: Alexandria L. Christman, Luke M. Christman and Michael Winters.

Teusch, Haneline and Hacker top weather judging

Results have been announced in the 4-H weather project.

They are:

Level 1
Champion: Corbin D. Teusch.
Reserve champion: Zach Rice.
Blue ribbons, with honors: Zach Rice and Corbin D. Teusch.

Level 3
Champion: McKenzie Haneline.
Blue ribbon, with honors: McKenzie Haneline.

Level 4
Champion: Walter J. Hacker.
Blue ribbon, with honors: Walter J. Hacker.

 

Pages