Special Events & Festivals

Husband, Clanin, Keiffer are best at 4-H recycling project

Here are the complete results of the 2017 Huntington County 4-H Fair recycling project:

Grades 3-5

Dalton Husband, champion, blue ribbon with merit.

Carter Zezula, reserve champion, blue ribbon with merit.

Blue ribbon with merit: Levi Shane.

Blue ribbons: Kayda Newman, Gwyneth Penrod and Eli Ramp.

Red ribbon: Shaylyn Suchcicki.

Grades 6-8

Lily Clanin, champion, blue ribbon with merit.

Kole Keiffer, reserve champion, blue ribbon with merit.

Judges announce many champions at 4-H beef show on Tuesday, July 25

The results of the 4-H beef show have been announced.

They are:

SHOWMANSHIP

Master showman: Sarah Hunnicutt.

1st Year

Lainey Thompson, champion. Cole Langston, reserve champion.

Junior
Seth Gilbert, champion. Ethan Stephan, reserve champion.

Intermediate

Aidan Raab, champion. Tyson Thompson, reserve champion.

Senior

Kaitlyn Stephan, champion. Victoria Keiffer, reserve champion.

HEIFER SHOW

Miller and Buckland are tops at 4-H sheep show competition

The results of the 4-H sheep show have been announced.
Dylan Miller had the grand champion ewe, and Kenyon Buckland showed the reserve grand champion ewe.

Blake Stucky entered the champion pen of two ewes.

Complete results are:

COMMERCIAL EWE LAMB

Dylan Miller, grand champion ewe, champion commercial ewe.

Kenyon Buckland, reserve grand champion ewe, reserve champion commercial ewe.

Blake Stucky, champion pen of two ewes.

Mason Miller, champion commercial yearling ewe.

Home grown produce and herbs earn ribbons for many local 4-H gardeners

The results of the 4-H jumbo garden judging have been announced.

They are:

PUMPKIN/SQUASH

Blue ribbons: Ceaten Brubaker, champion; Kaitlin Aughinbaugh, reserve champion; Audrey Bischoff, Eli Ernst, Andrew Freck, Seth Gilbert, Jase Gunn, Mara Hendryx, MacKenzie LaCroix, Matthew McMillan, Evan Meyer, Jennifer Meyer, Brendon Ramp, Eli Ramp, Zachary Ramp, Lily Rubrake, Addison Strine and Kinsey Strine.

Red ribbons: Emma Eller, Cori Heffelfinger and Alivia Inks.

CABBAGE

Remembering a friend


Photo by Cindy Klepper.

Cindy Blocker (front, center), a member of the Huntington County Extension Board, presents the 2017 Friend of Extension Award to Donna Jo Tyner (front row, right) in honor of Tyner’s late husband, John Tyner. With them are Tyner’s daughter and sons, (from left) Wade Tyner, Holly Landrum and Matt Tyner. The presentation was made Monday, July 24, at the Huntington County Fairgrounds.

Top 4-H’ers


Photo by Cindy Klepper.

Michael Winters (left) and Kaitlin Aughinbaugh received the 4-H Tenure Awards for 2017 Monday evening, July 24, at the Huntington County Fairgrounds. The awards are given each year to two 4-H’ers who were top achievers during their 10-year 4-H careers.

Announce child development champions

The results of the 4-H child development project judging have been announced.

They are:

Grades 3-4, Level A
Blue ribbon: Addison Strine, champion.

Grades 5-6, Level B
Blue ribbons: Katelyn McMillan, champion, Madison Houser and Shaylynn Suchcicki, reserve champions; Gracie Fields and Kinsey Strine, both with merit.

Red ribbon: Ashtin Mounsey.

Four come up smelling like roses with their floriculture projects

The results of the 4-H floriculture projects judging have been announced.

They are:

Grades 3-4
Blue ribbons: Hannah Haupert, champion; Hattie Landrum, reserve champion; and Jalee Bowers.

Grades 5-6
Blue ribbons: Phoebe Landrum, champion, and Brooke Hall, reserve champion, mixed planter; Chloe White, champion, house plant; Keller Whicker, champion, pos-ter; Emma Hosier and Kinsey Strine.

Many winners impress judges with various 4-H foods projects

The results of the 4-H foods projects judging have been announced.

They are:

BAKED FOODS
Grade 3: Baked Cookies

Blue ribbons: Addison Strine, champion; Laurel Bradford, reserve champion; Keira Boothman, Hailey Pursifull and Jake Stevens, all with merit; Addisyn Clift, Dalton Husband, John Paul Landrigan, Emily Perdue and Eli Ramp.

Red ribbons: Mackenzie Brown, Anna Clampitt, Lillian Craig, Hudson Follis, Hattie Landrum and Lily Rubrake.

Grade 4: Baked
Muffin

McGauhey and Forsythe are champs in 4-H computers project

The results of the 4-H computer projects judging have been announced.

They are:

Grades 6-8, Level 2

Blue ribbon: Cade McGaughey, champion.

Grades 9-12, Level 3

Blue ribbons: Alexandra Forsythe, champion, and Montana Phillips.

Landrigan and Grove are best in 4-H aquatic science project

The results of the 4-H aquatic science project judging have been announced.

They are:

First Year

Blue ribbons: John Paul Landrigan, champion; Kendra Killen, reserve champion; and Jarrod Sprinkle.

Division 2 and above

Blue ribbons: Hannah Grove, champion; Mac-Kenzie LaCroix, reserve champion; Freeman LaCroix and Henry Landrigan, both with merit; Megan Karst, Aiden Lindsey, Kelsea Poe, Rylie Shipbaugh and Jacob Sprinkle.

Name four personality champions

Here are the complete results of the 2017 Huntington County 4-H Fair Personality project:

Grade 3-4, Level A

Audrey Bledsoe, champion, blue ribbon.

Alivia Hernandez, reserve champion, blue ribbon.

Grade 5-6, Level B

Gracie Lauer, champion, blue ribbon.

Keller Whicker, reserve champion, blue ribbon.

Grade 7-9, Level C

No champion.

Blue ribbons: Gavin Covey and Jessica Hernandez.

Grade 10-12, Level D

Kennidy Lauer, champion, blue ribbon.

Alwine and Rice are champions in 4-H corn project

The results of the 4-H corn projects judging have been announced.

They are:

Grades 3-5

Blue ribbons: Nathaniel Alwine, champion, and Colsen Brubaker, reserve champion.

Grades 9-12

Blue ribbon: Brenden Rice, champion.

Genealogy project has four earn championships

Here are the complete results of the 2017 Huntington County 4-H Fair genealogy project:

Division 1

Eli Conwell, champion, blue ribbon.

Hailey Pursifull, red ribbon.

Division 2

Chase Drummond, cha-mpion, blue ribbon.

Catherine Glosson, blue ribbon.

Division 4

Cori Heffelfinger, blue ribbon.

Advanced

Madison Herstad, champion, blue ribbon.

Consumer clothing names three champions

The results of the consumer clothing judging have been announced.

They are:

Beginner
Grades 3-5

Blue ribbons: Kelsie Ludemann, champion; Lizzie Colclesser, reserve champion; and Gracie Fields.

Intermediate
Grades 6-8

Blue ribbons: Mandi Lippe, champion; Maggie Park, reserve champion; Grace Barlow, Lily Clanin and Hannah Warpup, all with merit; Reese Colclesser and Lauryne Pearson.

Advanced
Grades 9-12

Announce entomology champions

The results of the 4-H entomology judging have been announced.

They are:

Grade 4,
20 Insect Collection

Blue ribbon: Elizabeth Sorg, champion.

Grade 7,
50 Insect Collection

Blue ribbon: Vivian Hinshaw, champion.

Grade 11,
90 Insect Collection

Blue ribbon: Tremar Clore, champion.

Trio claim top spots in mixed alfalfa/grass hay project

Here are the complete results of the 2017 Huntington County 4-H Fair mixed alfalfa/grass hay project:

Grades 3-5

Sabil Davenriner, champion, blue ribbon.

Jonathan McMillan, reserve champion, blue ribbon.

Grades 6-8

Colin Suchcicki, champion, blue ribbon.

Matthew McMillan, reserve champion, blue ribbon.

Grades 9-12

Tyler Kline, champion, blue ribbon.

Tyler Stephan, reserve champion, blue ribbon.

Blue ribbon with merit: Logan Kline.

Announce various sewing project winners

Here are the complete results of the 2017 Huntington County 4-H Fair sewing construction project:

Grade 3

Wearable

RayLynn Marshall, champion, blue ribbon.

Non-wearable

Delton Husband, champion, blue ribbon.

Grade 4

Wearable

Annika Carpenter, champion, blue ribbon.

Anna Elliott, reserve champion, blue ribbon.

Blue ribbon with merit: Chloe Couch.

Non-wearable

Hannah Haupert, champion, blue ribbon.

Wright is lone reading champion

Here are the complete results of the 2017 Huntington County 4-H Fair reading project:

Grades 3-5

No champion.

Luke Runyan, reserve champion, blue ribbon.

Blue ribbon with merit: Emily Perdue.

Blue ribbons: Shaylyn Suchcicki, Eliza Wohlford and Carter Zezula.

Grades 6-8

Abagayle Wright, champion, blue ribbon.

Blue ribbons: Madison Herstad and Emma Hosier.

Grades 9-12

No champion.

Carrie Runyan, blue ribbon.

'Moove' it on over


Photo by Rebecca Sandlin

Kyler Dennis (left) puts his dairy calf into position as judge Jared Lemle (center) peruses the first class of the 4-H Starter Calf Show held Wednesday, July 26, in the Parkview Huntington Hospital Show Arena during the Huntington County 4-H Fair. Kyler came out first in his class.

Checking out the bunny


Photo by Steve Clark.

Mary Layman (left) and Austin Mounsey (right) look on as Judge Danielle Lowe evaluates a rabbit during the Huntington County 4-H Fair Rabbit Breed Show on Tuesday, July 25, in the First Federal Savings Bank Community Building.

All concentration


Photo by Steve Clark.

Ryker Mast is all concentration as he competes in the kiddie tractor pull on Beck’s Hybrids Blvd. at the Huntington County Fairgrounds on Tuesday, July 25. The Huntington North High School Future Farmers of America Chapter sponsored the event.

Fair Karaoke


Photo by Steve Clark.

Rita Helton (left) and Garnetta Horsley perform on the Heartland REMC Outdoor Stage during the Huntington County 4-H Fair Karaoke Show on Tuesday, July 25.

Pet parade


Photo by Steve Clark.

Isaac Davis, 6, clad in lion tamer attire, marches through the Parkview Huntington Hospital Show Arena during the Huntington County 4-H Fair Pet and Hobby Parade on Tuesday, July 25. The parade gave children an opportunity to don the apparel that’s associated with professions they’re fond of, as well as incorporate their pets in the act.

Pair of McMillans and Jacobs are champions in beekeeping

The results of the 4-H beekeeping project judging have been announced.

They are:

Division 1

Blue ribbons: Jonathan McMillan, champion, and Tyler Stephan.

Division 2
Extracted Honey

Blue ribbons: Matthew McMillan, champion, and Josi Barscz.

Independent Study
Advanced Topic

Blue ribbon: Timothy Jacobs, champion.

Photography judges award honors, ribbons in various disciplines

The results of the 4-H photography project have been announced.

They are:

Grade 3-5, Level 1
Black and white prints

Alivia Hernandez, champion, blue ribbon with merit.

Sophia Baird, reserve champion, blue ribbon with merit.

Blue ribbon: Addisyn Clift.

Color prints

Marissa LeMar, champion, blue ribbon with merit.

Sophia Tolen, reserve champion, blue ribbon with merit.

Blue ribbons with merit: Chloe Couch, Alivia Hernandez, Josephine Hudson and Megan Lickey.

Keiffer, Dennis are champs in ag tractor judging

The results of the 4-H ag tractor project judging have been announced.

They are:

Grades 5-6, Level B

Blue ribbons: Kole Keiffer, champion, and Brayden Clift, reserve champion.

Grades 7-9, Level C

Blue ribbon: Addison Dennis, champion.

Announce trio of winners in home environment

Here are the complete results of the 2017 Huntington County 4-H Fair home environment project:

Grade 3-5, Level 1 Furniture

Kelsie Ludemann, champion, blue ribbon.

Shaylyn Suchcicki, reserve champion, blue ribbon.

Red ribbon: Kelsey Stout.

Grade 6-8, Level 2 Furniture

Adalyn Harvey, champion, blue ribbon.

Ashley Higgins, reserve champion, blue ribbon.

Blue ribbons: Kortney Campbell, Marideth Higgins, Taryn Jojola and Katelyn McMillan.

Red ribbon: Mary Rittenhouse.

Landrigan, Shriner and Malone are champs at 4-H fair geology projects

Here are the complete results of the 2017 Huntington County 4-H Fair  geology project:

Grade 3-5

Henry Landrigan, champion, blue ribbon.

Jackson Barlow, reserve champion, blue ribbon.

Penelope Harrell and Matthew Rittenhouse, blue ribbons.

Grade 6-8

Benjamin Shriner, champion, blue ribbon.

Grade 9-12

Sarah Malone, champion, blue ribbon.

Jeffrey Whicker, reserve champion, blue ribbon.

Cori Heffelfinger, blue ribbon.

Williams shows supreme senior champ female at dairy show

The 2017 Huntington County 4-H Fair Dairy Show was held on Saturday, July 22, at the Huntington County Fairgrounds.

Chase Williams showed the supreme senior champion female. He also had the champion Jersey cow.

Devin Pearson had the reserve supreme senior champion female and the Holstein cow champion.

Mickensey Parker had the supreme junior champion female as well as the Jersey heifer champion.

Hayley Jackson had the reserve supreme junior champion female and the Holstein heifer champion.

Complete results are:

HOLSTEIN

Pages