Announce county results for non-animal state fair projects

Results of many Indiana State Fair non-animal projects have been announced.

An orange ribbon awarded to a project signifies an exceptional blue ribbon exhibit (merit), and other top exhibits are awarded blue ribbons.  Exhibitors can also receive second-tier red ribbons, third-tier white ribbons and green participation ribbons. Sweepstakes is awarded to the best overall exhibit in that 4-H project subject matter area.

Here’s how Huntington County 4-H members placed in the various categories:

STATE GARDEN
Educational Exhibit
Mara Hendrix, blue ribbon.

Herb, Rosemary
Hannah Haupert, red ribbon.

Herb, Thyme
Hannah Haupert, blue ribbon.

AEROSPACE
Grade 3-5, Rocket, Stage 2
Isaac Conwell, orange ribbon.
Grade 6-8, Rocket, Stage 3
Logan Stucky, blue ribbon.
Grade 9-12, Rocket, Stage 4
Jared Jamison, red ribbon.

ARTS AND CRAFTS
Fine Art
Jessica Hartmus, orange ribbon; Izabella Nieman, red ribbon.
Needle Craft
Madison Herstad, orange ribbon.
Model Craft
Joel Kline, red ribbon; Brendon Ramp, blue ribbon.
Any Other Craft
Madelynn Keiffer, orange ribbon; Jessica Hartmus, orange ribbon; Lizzie Colclesser, blue ribbon; Kelsie Ludemann, blue ribbon; Libby Couch, blue ribbon; Barrett Barscz, blue ribbon; and Brenna Mason, blue ribbon.

BEEKEEPING
Division 1
Savannah Jones, red ribbon.
Division 2, Extracted Honey
Jonathan McMillan, blue ribbon; and Cheyenne Karst, white ribbon.
Division 3 and Above
Matthew McMillan, red ribbon.
Independent Study Advanced Topic
Timothy Jacobs, blue ribbon.

CAKE DECORATING
Grade 3-5, Beginner
Ashton McCoy, blue ribbon.
Grade 6-8, Intermediate
Samantha Atkinson, orange ribbon.
Grade 9-12, Advanced
Stephanie Atkinson, orange ribbon.

CAT POSTER
Grade 3-5, Level 1
Jason Couch, orange ribbon.
Grade 6-8, Level 2
Maleah Warpup, orange ribbon.
Grade 9-12, Level 3
Sarah Landers, white ribbon.
CHILDDEVELOPMENT
Grade 3-4, Level A
Aubrey Harris, blue ribbon.
Grade 5-6, Level B
Addison Strine, blue ribbon.
Grade 7-9, Level C
Katelyn McMillan, orange ribbon.
Grade 10-12, Level D
Hannah Hippensteel, blue ribbon.

CONSUMER CLOTHING
Grade 3-5, Beginner
Ashton McCoy, blue ribbon.
Grade 6-8, Intermediate
Gracie Fields, blue ribbon.
Grade 9-12, Advanced
Katie Melcher, red ribbon.

DOG POSTER
Grade 3-5, Level 1
Lucas Alwine, orange ribbon.
Grade 6-8, Level 2
Nathaniel Alwine, blue ribbon.
Grade 9-12, Level 3
Rachel Landers, blue ribbon.

ELECTRIC
Division 1
Aiden Wohlford, blue ribbon.
Division 2
Ashton McCoy, blue ribbon.
Division 3
Dalton Husband, orange ribbon.
Division 4
Levi Shane, orange ribbon.
Advance Electric
Zachary Rice, blue ribbon.

FLORICULTURE
Grade 3-4, Level A, Flower Arrangement Bud Vase Grown

Flowers
Aubrey Tyler, orange ribbon.
Grade 3-4, Level A,
Simple Round
Arrangement Purchased Flowers
MaKenzie Cuttriss, blue ribbon.
Grade 5-6, Level B, House Plant
Hannah Haupert, red ribbon.
Grade 7-9, Level C,
Terrarium
Brooke Wall, red ribbon.
Grade 7-9, Level C, Combination or
European Planter
Emma Hosier, blue ribbon.
Grade 7-9, Level C, One Corsage or Two
Boutonnieres Silk or Artificial Flowers
Phoebe Landrum, red ribbon.
Grade 7-9, Level C, Poster or Notebook
Keller Whicker, orange ribbon.
Grade 10-12, Level D, Seasonal Arrangement Fresh Flowers
Katie Melcher, blue ribbon.
Grade 10-12, Level D, Seasonal Arrangement Fresh and/or Artificial Flowers
Rylie Farr, blue ribbon.
Grade 10-12, Level D, Centerpiece
Audrey Rice, blue ribbon.
Grade 10-12, Level D, Poster
Wilson Whicker, orange ribbon.

FOODS, BAKED
Grade 3, Baked Cookies
Gracelyn Baumgardner, blue ribbon.
Grade 4, Baked Muffins
Ella Williams, blue ribbon.
Grade 5, Baked Cake
John Paul Landrigan, blue ribbon.
Grade 6, Baked
No-Yeast Pretzel or No-Yeast Biscuit
Anna Elliott, blue ribbon.
Grade 7-9, Baked Yeast Bread Sticks or Yeast Rolls
Blake Anson, blue ribbon.
Grade 7-9, Baked Yeast Bread
Carter Zezula, red ribbon.
Grade 7-9, Invented Healthy Snack
Marideth Higgins, red ribbon.
Grade 10-12, Fruit Pie
Crosley Stanley, red ribbon.
Grade 10-12, Baked Special Dietary Product
Maxwell Hughes, blue ribbon.

FOODS, PRESERVED
Grade 3, Frozen Baked Cookies
Haden Hendryx, blue ribbon.
Grade 4, Frozen Berries
Ashton McCoy, blue ribbon.
Grade 5, Frozen Pizza
Addison Strine, blue ribbon.
Grade 7-9, Freezer Jam
Jackson Hughes, blue ribbon.
Grade 7-9, Canned Tomato Product
Samantha Atkinson, blue ribbon.
Grade 7-9, Canned Pickle Product
Emma Hosier, blue ribbon.
Grade 10-12, Pressure Canned Product
MacKenzie LaCroix, orange ribbon and sweepstakes award.
Grade 10-12, Frozen Entrée
Katie Melcher, blue ribbon.
Grade 10-12, Cooked Jam or Reduced-Sugar Fruit Spread
Maxwell Hughes, orange ribbon.

FORESTRY
Grade 3-5, Level 1
Jason Couch, orange ribbon.
Grade 6-8, Level 2
Jackson Hughes, red ribbon.
Grade 9-12, Level 3
Rachel Bryant, red ribbon.

GENEALOGY
Division 1
Nathaniel Alwine, red ribbon.
Division 2
Ian Crider, red ribbon.
Division 3
Eli Conwell, red ribbon.
Advanced
Madison Herstad, blue ribbon.

GEOLOGY
Grade 3-5, Level 1
Kipton Newman, orange ribbon.
Grade 6-8, Level 2
Nathaniel Alwine, blue ribbon.

HEALTH
Grade 3, Level A,
Family First Aid Kit
Samantha Bledsoe, blue ribbon.
Grade 7, Level B, Poster
Gracie Fields, orange ribbon.
Grade 9-12, Level C, Poster
Brianna Shane, blue ribbon.

HOME ENVIRONMENT
Grade 3-5, Level 1, Design Board
Anna Clampitt, red ribbon.
Grade 6-8, Level 2, Furniture
Mia Kline, blue ribbon; Katelyn McMillan, blue ribbon.

LAWN AND GARDEN TRACTOR OPERATOR SKILLS
Grade 3-7, Junior
Reece Boxell, red ribbon.

PHOTOGRAPHY
Grade 3-5, Level 1, Black and White Prints
Kenzie Frame, blue ribbon.
Grade 3-5, Level 1, Color Prints
Ashton McCoy, blue ribbon.
Grade 6-8, Level 2, Black and White Prints
Alivia Hernandez, red ribbon.
Grade 6-8, Level 2, Color Prints
Chloe Couch, blue ribbon.

Grade 6-8, Level 2, Color Salon Print
Sydney Cotton, blue ribbon.
Grade 6-8, Level 2, Black and White Salon Print
Lindsay Godfroy, blue ribbon.
Grade 9-12, Level 3, Black and White Prints
Maitlyn Christman, blue ribbon.
Grade 9-12, Level 3, Color Prints
Merisa Walter, blue ribbon.
Grade 9-12, Level 3, Color Salon Print
Kaytlin Wiley, orange ribbon.
Grade 9-12, Level 3, Black and White Salon Print
Merisa Walter, orange ribbon.

POULTRY POSTER OR DISPLAY
Grade 3-5, Level 1, Poster
Evan Kern, orange ribbon.
Grade 6-8, Level 2, Poster
Samantha Atkinson, orange ribbon.
Grade 6-8, Level 2, Science Display
Gracie Lauer, orange ribbon.
Grade 9-12, Level 3, Poster
Spencer Atkinson, orange ribbon.
Grade 9-12, Level 3, Science Display
Kennidy Lauer, blue ribbon.

RABBIT AMBASSADOR
Grade 3-4, Novice
Breanna Moore, blue ribbon.
Grade 7-8, Intermediate
Sophie Tolen, blue ribbon.
Grade 11-12, Master
Austin Mounsey, blue ribbon.

RABBIT POSTER
Grade 3-5, Level 1
Zachary Alleman, blue ribbon.
Grade 6-8, Level 2
Mara Hendryx, blue ribbon.
Grade 9-12, Level 3
Cheyenne Karst, blue ribbon.

SEWING CONSTRUCTION
Grade 3, Wearable
Emma Smelser, blue ribbon.
Grade 3, Non-Wearable
Selah Zezula, blue ribbon.
Grade 4, Wearable
Claire Shafer, red ribbon.
Grade 4, Non-Wearable
Audrey Hosier, blue ribbon.
Grade 5, Wearable
Faith Minton, blue ribbon.
Grade 6, Wearable
Chloe Couch, red ribbon.
Grade 6, Non-Wearable
Mia Kline, blue ribbon.
Grade 7, Wearable
Eva Marley, blue ribbon.
Grade 8-12, Wearable, Informal or Casual Wear
Skyla Tomasek, blue ribbon.
Grade 8-12, Wearable, Dress Up
Hailee Kline, blue ribbon.
Grade 8-12, Wearable, Suit or Coat
Reece Colclesser, orange ribbon.
Grade 8, Non-Wearable
Gavin Husband, orange ribbon.
Grade 11, Non-Wearable
Madelynn Keiffer, blue ribbon.
Grade 12, Non-Wearable
Victoria Keiffer, blue ribbon.

SHOOTING SPORTS EDUCATION
Grade 3-5, Level 1
Dalton Husband, blue ribbon.
Grade 6-8, Level 2
Brayden Kinsey, blue ribbon.
Grade 9-12, Level 3
Justin Kinsey, blue ribbon.

SMALL ENGINES
Grade 6-8, Level 2
Luke Hill, blue ribbon.

SOIL AND WATER SCIENCE
Grade 3-5, Level 1
Jonathan McMillan, blue ribbon.
Grade 6-8, Level 2
Nathaniel Alwine, blue ribbon.
Grade 9-12, Level 3
Matthew McMillan, blue ribbon.

SPORT FISHING
Grade 3-5, Level 1
Jaysa Tingle, red ribbon.
Grade 9-12, Level 3
Freeman LaCroix, red ribbon.

TRACTOR OPERATOR SKILLS
Grade 3-7, Junior
Ethan Stephan, white ribbon.
Grade 8-12, Senior
Colin Suchcicki, blue ribbon.

TRACTOR SAFETY EDUCATION
Grade 3-4, Level A
Bryce Gilbert, blue ribbon.
Grade 5-6, Level B
John Paul Landrigan, blue ribbon.
Grade 7-9, Level C
Kole Keiffer, blue ribbon.
Grade 10-12, Level D
Addison Dennis, blue ribbon.

VETERINARY SCIENCE
Grade 3-5, Level 1
Dalton Husband, blue ribbon.
Grade 6-8, level 2
Madison Poulson, blue ribbon.
Grade 9-12, Level 3
Jenna Poulson, blue ribbon.

WEATHER AND CLIMATE SCIENCE
Grade 3-5, Level 1
Eli Ramp, orange ribbon.

WILDLIFE
Grade 3-5, Level 1
Eli Ramp, blue ribbon.
Grade 6-8, Level 2
Chloe Couch, orange ribbon.
Grade 9-12, Level 3
Maggie Park, orange ribbon.

WOODWORKING
Grade 3-4, Level A
Dalton Couch, blue ribbon.
Grade 5-6, Level B
Ceaten Brubaker, blue ribbon.
Grade 7-9, Level C
Kole Keiffer, orange ribbon.
Grade 10-12, Level D
Madelynn Keiffer, blue ribbon.