Cummins, Willard, Moon and Poulson earn grand champion honors at 4-H goat show

Kody Moon won grand champion dairy milking doe and reserve grand champion dairy dry doe in the 4-H goat show on Sunday, July 26.
Kody Moon won grand champion dairy milking doe and reserve grand champion dairy dry doe in the 4-H goat show on Sunday, July 26. Photo by Andre B. Laird.

Following are the results of the 4-H goat judging.

They are:

Nola Cummins, grand champion pygmy doe.
Alyssa Aughinbaugh, reserve grand champion pygmy doe.
Emily Willard, grand champion dairy dry doe.
Kody Moon, reserve grand champion dairy dry doe.
Kody Moon, grand champion dairy milking doe.
Ian Broderick, reserve champion dairy milking doe.
Landon Poulson, grand champion boer doe.
Austin Eltzroth, reserve champion boer doe.

SHOWMANSHIP
1st year

Jada Johnson, champion.
Josi Barscz, reserve champion.

Blue ribbons: Kody Moon, Ian Broderick, Josef Thomson, Erica Tyner, Brady Johnson, Andrew Freck, Kendra Arnold and Jacob Thompson.

Junior
Seth Moon, champion.
Kaitlyn Drayer, reserve champion.

Blue ribbons: Spencer Sharpe, Jeremiah Johnson, Johnna Cummins, Kaitlin Jones, Allie Bennett, Jami Norwood, Michael Winters, Wyatt Landrum, Kaitlyn Aughinbaugh, Taylor Scher, Emily Willard, Garrett Smith, Cordela Helton, Hayley Jackson and Jordyn Poulson.

Intermediate
Braydon Poulson, champion.
Brody Norwood, reserve champion.

Blue ribbons: Austin Eltzroth, Tanner Shipley, Rebecca Smith, Andrew Smith, Katelynn Bruce, Kayla Campbell, Cailey Baker, Cassidy Johnson, Caleb Smart, Jackson Johnson, Colt Helton, Nicholas Meharg, Joshua Leidig, Mackinzie Sharpe, Benjamin Blinn, Leslie Yarde, Jordyn Shaffer and Stephanie McElhaney.

Senior
Landon Poulson, champion.
Brianna Johnson, reserve champion.

Blue ribbons: Coleen Smart, Steven Freck, Nola Cummins, Ashley Bennett, Elizabeth Blinn, Jessica Ambriole, Kylie Campbell, Brooke Dennis, Megan Karst, Morgan Broderick and Taylor Meharg.

CHAMPION
PET CARE

Taylor Meharg, champion.
Bonnie Hardy, reserve champion.

Blue ribbons: Kaitlyn Drayer, Taylor Scher, Joshua Leidig, Mary Kate Sieberns, Matthew Sieburns and Caleb Smart.

BREED CLASSES
Landon Poulson, grand champion boer doe.
Austin Eltzroth, reserve champion boer doe.
Austin Eltzroth, champion senior boer doe.
Jacen Johnson, reserve champion senior boer doe.

Boer Junior Doe
0 to 4 months
Blue ribbons: Benjamin Blinn, first and Kaitlin Jones, second.

Boer Junior Doe
4 to 8 month Class #1

Landon Poulson, champion.

Blue ribbons: Braydon Poulson, Erica Tyner, Katelynn Bruce, Jacen Johnson, Jeremiah Johnson, Benjamin Blinn, Jenna Heaston and Garrett Heaston.

Boer Junior Doe
4 to 8 months Class #2

Mackinzie Sharpe, reserve champion.

Blue ribbons: Landon Poulson, Austin Eltzroth, Tanner Shipley, Steven Freck, Andrew Freck, Braydon Poulson, Stephanie McElhaney, Jordyn Poulson and Mackinzie Sharpe.

Boer Junior Doe
8 to 12 months

Blue ribbons: Johanna Cummins, first; Taylor Scher, second; Angel Thurman, third and Dakota Plasterer.

Boer Senior Doe
12 to 24 months

Jacen Johnson, reserve champion senior boer doe.

Blue ribbons: Nola Cummins, Jenna Heaston, Jacen Johnson, Jeremiah Johnson, Garrett Heaston, Austin Eltzroth and Katelyn Bruce.

Senior Boer
2 to 3 years

Blue ribbon: Jenna Heaston.

Senior Boer doe
Over 3 years

Austin Eltzroth, champion.

Blue ribbons: Jenna Heaston, Kirby Jones and Katelynn Bruce.

Champion Boer
Mother Daughter

Austin Eltzroth, champion.
Katelynn Bruce, reserve champion.
Jenna Heaston, blue ribbon.

BOER WETHERS
Tanner Shipley, champion.
Brandt Walter, reserve champion.

Boer Wethers
40 to 55 pounds

Blue ribbons: Lance Kreider, first; Amanda Marshall, second; Seth Moon, third, Johnna Cummins, Wyatt Waters, Kody Moon and Bridget Parker.

Boer Wethers
57 to 66 pounds

Blue ribbons: Walker Spahr, first; Steven Freck, second; Angel Thurman, third, Dakota Plasterer, Kourtney Brubaker, Julie Winters, Benjamin Blinn and Cory Little.

Boer Wethers
68 to 73 pounds

Blue ribbons: Mackinzie Sharpe, first; Michael Winters, second; Kaitlyn Winters, third, Kirby Jones, Joshua Leidig, Brady Johnson, Kaitlin Jones and Andrew Freck.

Boer Wethers
75 to 81 pounds

Blue ribbons: Landon Poulson, first; Jami Norwood, second; Brianna Johnson, third; Kourtney Brubaker, Kaitlynn Winters, Allie Bennett, Erica Tyner, Jeremiah Johnson and Jada Johnson.

Boer Wethers
82 to 85 pounds

Tanner Shipley, champion boer wether.

Blue ribbons: Brody Norwood, second; Trent Lahr, third, Jackson Johnson, Brittany Dilley, Steven Freck, Cassidy Johnson, Sarah Vlot and Kilee Paul.

Boer Wethers
86 to 91 pounds

Austin Eltzroth, first; Trent Lahr, second; Brandt Walter, third, Landon Poulson, Braydon Poulson, Taylor Scher, Jackson Johnson, Robert Sliger III and Nola Cummins.

Boer Wethers
92 to 103 pounds

Brandt Walter, reserve champion boer wether.

Blue ribbons: Jordyn Poulson, Erin Knight, Spencer Sharpe, Jacen Johnson, Taylor Scher, Mariah Strass, Kaitlyn Hedrick and Ashley Bennett.

Champion Rate of Gain
Lindsey Karst, champion.

ALL OTHER BREEDS
Kody Moon, champion, milking doe
Kaitlynn Hedrick, reserve champion, milking doe.
Emily Willard, champion, dry doe.
Kody Moon, reserve champion dry doe.

Junior Intermediate
All Other Breeds Kid

Emily Willard, blue ribbon.

Junior-Senior All Other Breed Yearlings
Kody Moon, blue ribbon.

Senior All Other Breeds 1 to Under 3 Years
Blue ribbons: Kody Moon, Seth Moon and Leslie Yarde.

Senior All Other Breeds 3 to under 5 years
Blue ribbon: Kaitlynn Hedrick

Red ribbon: Leslie Yarde.

DAIRY
Megan Karst, champion dairy wether.
Kaitlyn Hedrick, reserve champion dairy wether.

Dairy Wethers
18 to 35 pounds

Blue ribbons: Rebecca Smith, first; Maryssa Campbell, second; Laura Stafford, third; and Taylor Wilburn, fourth.

Dairy Wethers
46 to 57 pounds

Blue ribbons: Jacob Thompson, first; Andrew Freck, second, Jacob Dearduff, third, Alli Harris, Ian Broderick, Andrew Smith and Garrett Smith.

Dairy Wethers
58 to 64 pounds

Kaitlynn Hedrick, reserve champion.

Blue ribbons: Elizabeth Blinn, Cameron Kreider, Austin Shaw, Kaitlin Jones, Andrew Smith, Emily Willard, Leslie Yarde, Lizabeth Prange and Bonnie Hardy.

Dairy Wethers
65 to 68 pounds

Megan Karst, champion.

Blue ribbons: Morgan Broderick, Mindi Hoffman, Isaac Dearduff, Bonnie Hardy, An-drew Broderick, Becca Smalling and Benjamin Blinn.

Dairy Wethers
71 to 83 pounds

Blue ribbons: Jessica Ambriole, first; Elizabeth Blinn, second; Rebecca Smith, third, Lindsey Karst, Jordie Close, Kaytlyn Kreider, Becca Smalling, Spencer Sharpe, Jacob Ambriole and Jessica Ambriole.

Mother/Daughter Dairy
Ian Broderick, champion.

Blue ribbons: Ashley Ambriole, Emily Spenner, Kaitlynn Hedrick, Alli Harris, Kari Abbott, Jessica Ambriole, Leslie Yarde and Morgan Broderick.

NUBIAN
Ian Broderick, champion, Nubian dry doe.
Andrew Broderick, reserve champion, Nubian dry doe.
Ian Broderick, champion, Nubian milking doe.
Ashley Ambriole, reserve champion, Nubian milking doe.

Senior Nubian Kid
Blue ribbons: Andrew Broderick, first; Jessica Ambriole (two ribbons), second; Emily Spenner, third, Elizabeth Blinn (two ribbons), Ashley Ambriole (two ribbons), Kari Abbott (two ribbons), Kaitlynn Hedrick, Jacob Ambriole, Morgan Broderick, Ian Broderick and Ashley Ambriole.

Junior/Senior Nubian Yearlings Blue ribbons: Ian Broderick, first; Morgan Broderick, second; Andrew Broderick, third and fourth.

Senior Nubian doe
1 to under 3 years

Blue ribbons: Ashley Ambriole, first; Jessica Ambriole, second; Morgan Broderick, third, Andrew Broderick, Alli Harris (two ribbons), Kari Abbott (two ribbons), Emily Spenner, Kaitlynn Hedrick, Morgan Broderick and Josef Thomson.

Senior Nubian doe
3 to under 5 years

Blue ribbons: Alli Harris, first; Ian Broderick, second; Morgan Broderick, third and Ash-ley Ambriole.

Senior Nubian doe
5 years and older

Blue ribbons: Ian Broderick.

TOGGENBURG
Steven Freck, champion, Toggenburg dry doe.
Andrew Freck, reserve champion Toggenburg dry doe.

Junior Intermediate Toggenburg Kids Blue ribbons: Leslie Yarde, first and Steven Freck, second.

Junior/Senior Toggenburg Yearlings
Blue ribbons: Steven Freck, first; Andrew Freck, second and Leslie Yarde, third.

PYGMY
Nola Cummins, champion senior pygmy doe.
Alyssa Aughinbaugh, reserve champion, senior pygmy doe.
Nola Cummins, champion, junior doe.
Kilee Paul, reserve champion, junior pygmy doe.
Nola Cummins, champion, pygmy doe.
Alyssa Aughinbaugh, reserve champion pygmy doe.
Nola Cummins, champion, pygmy mother/daughter.
Kendra Arnold, champion, pygmy wether.
Kilee Paul, reserve champion, pygmy wether.

Junior Pygmy
0 to 6 months

Blue ribbons: Nola Cummins, first; Colene Smart, second; Johnna Cummins, third, Brooke Dennis, Joshua Leidig and Erikk Schoeff.

6 to under 12 months
Blue ribbons: Nola Cummins, first; Kendra Arnold, second; Taylor Scher (two ribbons), third, Joshua Leidig (two ribbons), Johnna Cummins, Brooke Dennis, Hayley Jackson, Joe Grove, Kaitlin Aughinbaugh, Kayla Campbell, Kylie Campbell and Jordyn Shaffer.

12 to under 24 months
Blue ribbons: Kilee Paul, first; Megan Leazier, second and third; Nola Cummins, Kelsey Carroll, Kaylee Winterrowd (two ribbons), Kaitlin Aughinbaugh (two ribbons), Joe Grove, Kylie Campbell, Kelsey Carroll, Taylor Scher (two ribbons), Johnna Cummins, Caleb Smart and Wyatt Landrum.

Senior Pygmy
1 year to under 2 years

Blue ribbons: Brooke Dennis (two ribbons).

Senior Pygmy
2 years to under 3 years

Blue ribbons: Alyssa Aughinbaugh, first and second; Colene Smart, Joshua Leidig and Kaylee Winterrowd.

Senior Pygmy
3 years to under 5 years

Blue ribbons: Nola Cummins, first; Megan Leazier, second; Kylie Campbell, third, Kayla Campbell (two ribbons), Nicholas Meharg, Taylor Scher, Brooke Dennis (two ribbons), Joe Grove and Rachel Jones.

Senior Pygmy
Over 5 years

Blue ribbons: Caleb Smart, first; Brooke Dennis, second and third; Colene Smart and Ky-lie Campbell.

Champion Pygmy
Mother/Daughter

Blue ribbons: Nola Cummins, first; Taylor Scher, second; Brooke Dennis, third; Colene Smart, Jessica Ambriole, Kaitlin Aughinbaugh, Kaylee Winterrowd, Kayla Campbell and Kylie Campbell.

Pygmy Wethers
15 to 26 pounds

Blue ribbons: Kilee Paul, first; Kaitlin Aughinbaugh, second, Cora Helton, third; Ashley Goken, Colt Helton, Joe Grove, Cailey Baker and Casey Baker.

Pygmy Wethers
28 to 36 pounds

Blue ribbons: Kendra Arnold, first; Brooke Dennis, second; Kylie Campbell, third; Dakota Plasterer, Joshua Leidig, Josi Barscz, Kayla Campbell, Johnna Cummins, Kaylee Winterrowd and Hayley Jackson.

Pygmy Wethers
40 to 51 pound
s
Blue ribbons: Rhitt Langston, first; Austin Paul, second; Kelsey Carey, third; Kendra Arnold, Jordyn Shaffer, Kaitlyn Drayer and Brooke Dennis.

Pygmy Wethers
54 to 60 pounds

Blue ribbons: Kelsey Carroll, first, Meagan Leazier, second, Wyatt Landrum, third and Justin Shaffer.

ALPINE
Kaitlin Jones, champion, Alpine dry doe.
Stephanie McElhaney, reserve champion, Alpine dry doe.

Junior/Senior Alpine Yearling
Blue ribbons: Stephanie McElhaney, first and Andrew Smith, second.

Senior Alpine Kid
Blue ribbon: Kaitlin Jones.

COUNTY 4-H
GOAT AWARDS

Kilee Paul, Kaitlyn Hedrick, Lance Kreider, Maryssa Campbell, Lindsey Karst and Ashley Goken.