4-H fair champions 1


Photo by Cindy Klepper.

Huntington County 4-H Fair champions for 2009 inlcude (front row from left) Michael Winters, Kaitlyn Winters, Tess Widener, Paige Widener and Lane Whitted; and (back row from left) Alicia York, Leslie Yarde, Julie Winters, Kyle Williams and Halley Ann Williams.

Adult winners 2


Photo by Cindy Klepper.

Champions in the adult open class competition at the Huntington County 4-H Fair include (from left) Debbie Abbott, Ruth Evelyn Schoeff and Jim Farlow.

Adult winners 1


Photo by Cindy Klepper.

Champions in the adult open class competition at the Huntington County 4-H Fair include (front row from left) Tom Harvey, Larry B. Scheiber, Thomas Marshall, Elizabeth Sanders and Cynthia Teusch; and (back row from left) Ruth Reed, Beth Fulton, Karen Eltzroth, Sharon McCoart, Nancy Rogers and Sharon Laupp.

Oswalt, Stephan and Harris have winning personality projects

The following are the results of the 4-H Personality project judging.

They are:

LEVEL A
Grades 3-4

Red Ribbon: Jalen Rice

LEVEL B
Grades 5-6

Kaitlyn Oswalt, champion, with honors.
Anissa Bredemeyer, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Anissa Bredemeyer, with honors; Kaitlyn Oswalt, with honors and Tori Rice.

Red ribbon: Jessica Kauffman

LEVEL C
Grades 7-9

Marissa Stephan, champion, with honors.

Poultry judging has many champions

Following are the results of the 4-H poultry judging.

They are:

DUCKS & GEESE
Kayla Campbell, champion.
Alyssa Butts, reserve champion.

Blue ribbons: Alli Harris, Alyssa Butts, Angus Jones, Kayla Campbell, Brooke Lengerich, Cory Blocker, Dakota Plasterer, Emma Landrum, Eric Leazier, Jacob Dear-druff, Jericho Parrett, Kaydee Small, Kevin Kaylor, Kylie Campbell, Mackenzie Butts, Madison Jones, Michael Butts, Morgin Stell, Rachel Jones, Rylie Shipbaugh, Collin Lengerich and Tori Johnson.

N. Stucky, A. Stucky and Miller are rocketry champions

Followingg are the results of the 4-H rocketry project judging.

They are:

STAGE 2
Grades 3-5

Nicholas Stucky, champion, with honors.
Nathan Park, reserve champion, with honors.
Andrew Freck, champion poster, with honors.

Irick, Winters, Sliger, Villanueva head up soil and water competition

Following are the results of the 4-H soil and water conservation judging.

They are:

Grades 3-4
Bailey Irick, champion, with honors.
Alexandra Forsythe, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Alexandria Christman; Alexandra Forsythe, with honors; and Bailey Irick, with honors.

Grades 5-6
Julie Winters, champion, with honors.

Blue ribbon: Julie Winters, with honors.

Red ribbon: Jacob White.

Grades 7-9
Robert Sliger III, champion, with honors.

Two Forsythes and Hollowell tops in vet science judging

The following are the results of the 4-H Veterinary Science judging:

LEVEL 1
Grades 3-5

Alexandra Forsythe, champion, with honors.
Jalen Rice, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Anissa Bredemeyer, with honors; Alexandra Forsythe, with honors; Kaitlyn Lamar; Emma Landrum, with honors; Wyatt Landrum; Logan Nightingale; Jordyn Poulson, with honors and Jalen Rice, with honors.

Park and Lewis get championships in weather judging

Following are the 4-H weather judging.

They are:

Grades 5-6
Nathan Park, champion, with honors.
Walter Hacker, reserve champion with honors.

Blue ribbons: Nathan Park, with honors; Jake Stephan; and Walter Hacker, with honors.

Grades 7-9
Cordell Lewis, champion, with honors.
Kathleen Jacobs, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Kathleen Jacobs, with honors; Matthew Knight; Cordell Lewis, with honors; and Haley Richman.

Grade 11
Blue ribbon: Sarah Carter.

 

2 Forsythes, Freck and Lewis win wildlife championships

Following are the results of the 4-H wildlife project judging.

They are:

LEVEL A
Grades 3-4

Alexandra Forsythe, champion, with honors.
Jacob Ely, reserve champion, with honors.

Blue ribbons: Brandon Briggs; Jacob Ely, with honors; Alexandra Forsythe, with honors; Cori Heffelfinger, with honors; Sadie Kohler and Josef Thomson.

Red ribbon: Jarod Lewis.

LEVEL B
Grades 5-6

Scott Forsythe, champion, with honors.
Jacob Allred, reserve champion, with honors.

Pages

Subscribe to Huntington County Tab RSS