Judges name champs in baked, preserved foods

Following are the results of the 4-H baked and preserved foods judging.

They are:

LEVEL A
Grade 3

Miyah Holmes, champion, baked, with honors.
Kalee Platt, reserve champion, baked, with honors.
Tremar Clore, champion, preserved, with honors.

Blue ribbons: Josi Barscz; Tremar Clore, two ribbons with honors; Miyah Holmes, with honors; Victoria Huffman, two ribbons, one with honors; Karmen Koch, with honors; Connor Mason, with honors; Emma Melcher, with honors; Nathan Buehler; Jennifer Meyer; Emelia Ottinger, with honors; Kalee Platt, two ribbons, one with honors; Joshua Rice, with honors; Daniel Shivley; Haley Skinner, with honors; Madalyn Weller; and Kylee Jojola.

Grade 4
Jami Norwood, champion, baked, with honors.
Kaitlin Aughinbaugh, reserve champion, baked, with honors.
Logan Nightingale, champion, preserved, with honors.

Blue ribbons: Kaitlin Aughinbaugh, two ribbons, one with honors; Griffin Brundige; Ra-chel Cave, with honors; Chelsea Clark; Kelsey Coles; Jacob Ely; Hayley Haynes, with honors; Cora Hill, with honors; Hayley Jackson; Alexis Miller, with honors; Hannah Nelson; Logan Nightingale, two ribbons, with with honors; Jami Norwood, with honors; Montana Phillips, with honors; Jordyn Poulson; Kirsten Roller; Trevor Teeple; Josef Thomson; and Kyle Winterrowd.

LEVEL B
Grade 5

Ian Deetz, champion, baked, with honors.
Deandra Wygrant, reserve champion, baked, with honors.
Anissa Bredemeyer, champion, preserved, with honors.
Karisa Clore, reserve champion, preserved, with honors.Blue ribbons: Josephine Adamson, with honors; Jacob Allred, with honors; Anissa Bredemeyer, with honors; Karisa Clore, two ribbons, one with honors; Ian Deetz, with honors; Kaitlyn Drayer, with honors; Briana Drummond; Zachary Parks, with honors; Breanna Rittenhouse; Savanna Stoltz; Sarah Vlot; and Deandra Wygant, with honors.

Red ribbons: Maranda Beemer and Emma Landrum.

Grade 6
Taylor Clark, champion, baked, with honors.
Alicia York, reserve champion, baked, with honors.
Bethany Bassett, champion, preserved, with honors.
Alexander Hughes, reserve champion, preserved, with honors.

Blue ribbons: Dustin Adamson; Bethany Bassett, two ribbons, both with honors; Kate-lynn Bruce, with honors; Taylor Clark, with honors; Thomas Crider; with honors; Kristen Dyson; Alexander Hughes, two ribbons, both with honors; Christian Jones; Caleb Landrum; Gabrielle Noel; Kaitlyn Oswalt, with honors; and Emily Stahly.

White ribbon: Alexis Carender.

LEVEL C
Grade 7

Jonathan Richardson, champion, baked, with honors.
Lauren Smart, reserve champion, baked, with honors.
Abby Blocker, champion, preserved, with honors.

Blue ribbons: Holly Bickel, with honors; Abby Blocker, two ribbons, both with honors; Madison Crandell, with honors; Lindsey Foster; Matthew Hogan; A.J. Hoover; Valerie Huffman, two ribbons, one with honors; Rachel Jackson; Matthew Knight, two ribbons, one with honors; Brooke Lengerich; Jonathan Richardson, with honors; Lauren Smart, with honors; and Alissa Weight.

Grade 8
Kayla Patrick, champion, baked, with honors.
Bethany Olinger, reserve champion, baked, with honors.
Kayla Patrick, champion, preserved, with honors.
Morgan Nightingale, reserve champion, preserved, with honors.

Blue ribbons: Victoria Applegate; Alyssa Aughinbaugh; Olivia Ely; Kayla Floyd; Morgan Nightingale, two ribbons, both with honors; Bethany Olinger, with honors; Kayla Patrick, two ribbons, both with honors; Andrea Shriner; Alexandra Stanley; Tess Widener, with honors; Kaylee Winterrowd, with honors; Kendra Wright, with honors; and Rhyan Geiger.

Red ribbons: Adam Harris-Shoemaker, Alexandra Stanley and Kendra Wright.

Grade 9
Kayla Koch, champion, baked, with honors.
Jessica Baker, reserve champion, baked, with honors.
Joel Knight, champion, preserved, with honors.
Shelby Bradford, reserve champion, preserved, with honors.

Blue ribbons: Jessica Baker, with honors; Shelby Bradford, with honors; Jordan Dolby; Joel Knight, with honors; Kayla Koch, with honors; Hannah Landrum; Jericho Parrett; Beth Riley; Candice Wright; and Brianna Crider, with honors.

Red ribbons: Jessica Ambriole and Brooke Dennis.

LEVEL D
Grade 10

Matt Olinger, champion, baked, with honors.
Elaine Yahne, reserve champion, baked, with honors.
Kyle Willians, champion, preserved, with honors.
Tyke Clore, reserve champion, preserved, with honors.

Blue ribbons: Kelsey Carroll, with honors; Tyke Clore, with honors; Maraih Harold; Alex Herber, with honors; Abigail Hoffman; Melissa Kauffman; Jason Knight, two ribbons, one with honors; Matt Olinger, with honors; Becca Smalling; Tara Stoffel, with honors; Kyle Williams, two ribbons, both with honors; Lukas Wygant, with honors; and Elaine Yahne, with honors.

Red ribbon: Abigail Hoffman.

Grade 11
Erin Knight, champion, baked, with honors.
Paige Widener, reserve champion, baked, with honors.
Mariah Patrick, champion, preserved, with honors.
Ashley Ambriole, reserve champion, preserved, with honors.

Blue ribbons: Ashley Ambriole, two ribbons with honors; Heidi Blocker, with honors; Hayley Bradford, with honors; Kourtney Brubaker, with honors; Joshua Bush, with honors; Kelsey Carey; Lauren Chanley, with honors; Stewart Dewitt; Justin Dolby, with honors; Amanda Dyson, with honors; Cheyann Hibbert, with honors; Mindi Hoffman, two ribbons, both with honors; Elizabeth Irick; Erin Knight, with honors; Ashley Landrum; Kelly Myers, with honors; Mariah Patrick, two ribbons, both with honors; Lindsay Sims, with honors; Jessica Stahly, with honors; Sara Wegmann; and Paige Widener, with honors.

Grade 12
Kiela Clore, champion, preserved, with honors.
Samantha Drayer, champion, preserved, with honors.
Blue ribbons: John Christlieb; Kiela Clore, two ribbons, both with honors; Samantha Drayer, with honors; Alli Harris; Kaitlynn Hedrick; Stephanie Randall; Mahria Vance, with honors; Brooke Vogleman; and Samantha Wright.

Red ribbon: Brooke Vogleman.