Several earn big titles in 4-H beef show July 24

Following are the results of the 2012 4-H beef show.

They are:

RATE OF GAIN
Tori Johnson, champion, 3.665; Tori Johnson, reserve champion, 3.421; Ashley Wesco, 3.279; Brooke Dennis, 3.188; Spencer Atkinson, 3.147; Spencer Atkinson, 3.147; Garrett Heaston, 3.117; Brooke Lengerich, 3.117; Katie Melcher, 3.046; and Stephanie Atkinson, 3.025.

HEIFER SHOW
Dalaney Vickrey, supreme champion female.
Collin Langston, reserve supreme champion female.
Aidan Raab, champion county-bred female.
Austin Robison, reserve county-bred female.

ANGUS HEIFERS
Matthew Knight, champion Angus heifer.
Matthew Knight, champion county-bred Angus heifer.

Summer Yearlings
Blue ribbon: Matthew Knight.

CHAROLAIS
HEIFERS

Collin Langston, champion Charolais heifer.
Rhitt Langston, reserve champion Charolais heifer.
Rhitt Langston, champion county-bred Charolais heifer.

Summer Yearling
Blue ribbon: Rhitt Langston.

Junior Yearling
Blue ribbon: Collin Langston.

CHIANINA
HEIFERS

Dalaney Vickrey, champion Chianina heifer.
Emma Landrum, reserve champion Chianina heifer.
Matthew Knight, champion county-bred Chianina heifer.

Summer Yearling
Blue ribbons: Emma Landrum, first, and Matthew Knight, second.

Junior Yearling
Blue ribbons: Dalaney Vickrey, first; Tyler Kline, second; Sarah Hunnicutt, third; and Michael Henderson, fourth.

HEREFORD
HEIFERS

Thatcher Landrum, champion Hereford heifer.
Tanner Shipley, reserve champion Hereford heifer.

Junior Yearling
Blue ribbons: Thatcher Landrum, first, and Tanner Shipley, second.

LIMOUSIN
HEIFERS

Sarah Hunnicutt, champion Limousin heifer.
Blue ribbon: Sarah Hunnicutt.

MAINE-ANJOU HEIFERS
Brooke Dennis, champion Maine-Anjou heifer.
Blue ribbon: Brooke Dennis.

SHORTHORN
HEIFERS

Austin Robison, champion shorthorn heifer.
Logan Kline, reserve champion shorthorn heifer.
Austin Robison, champion county-bred shorthorn heifer.

Junior Yearling
Blue ribbons: Austin Robison, first, and Logan Kline, second.

SIMMENTAL
HEIFERS

Cole Little, champion Simmental heifer.
Blue ribbon: Cole Little.

COMMERCIAL HEIFERS
Aidan Raab, champion commercial heifer.
Cassidy Johnson, reserve champion commercial heifer.
Aidan Raab, champion county-bred commercial heifer.

Weight 1,096-1,144
Blue ribbons: Aidan Raab, first; Cassidy Johnson, second; Collin Wesco, third; Emma Landrum, fourth; and Brooke Dennis, fifth.

Weight 1,214-1,352
Blue ribbons: Alex Wesco, first, and Candie Armstrong, second.

STEER SHOW
Landon Poulson, grand champion steer.
Sarah Hunnicutt, reserve grand champion steer.
Kaitlyn Stephan, champion county-bred steer.
Thatcher Landrum, reserve champion county-bred steer.

ANGUS STEERS
Matthew Knight, champion Angus steer.
Zane Wygant, reserve champion Angus steer.
Matthew Knight, champion county-bred Angus steer.

Weight 958-1,396
Blue ribbons: Matthew Knight, first; Zane Wygant, second; and Cory Little, third.

CHIANINA STEERS
Braydon Poulson, champion Chianina steer.
Briana Johnson, reserve champion Chianina steer.
Thatcher Landrum, champion county-bred Chianina steer.

Weight 1,170-1,298
Blue ribbons: Braydon Poulson, first; Briana Johnson, second; Thatcher Landrum, third; and Matthew Knight, fourth.

DAIRY STEERS
Brianna Mason, champion dairy steer.
Andrew Mason, reserve champion dairy steer.
Brianna Mason, champion county-bred dairy steer.

Weight 866-1,138
Blue ribbons: Emma Melcher, first; Kody Moon, second; Seth Moon, third; and Chase Williams, fourth.

Weight 1,146-1,224
Blue ribbons: Katie Melcher, first; Haley Williams, second; Chase Williams, third; Kylie Campbell, fourth; and Kyle Lahr, fifth and sixth.

Weight 1,340-1,452
Blue ribbons: Brianna Mason, first; Victoria Keiffer, second; Angel Thurman, third; and Spencer Atkinson, fourth.

Weight 1,504-1,854
Blue ribbons: Andrew Mason, first; Mackenzie Whitman, second; and Tori Johnson, third.

HEREFORD
STEERS

Hunter Sullivan, champion Hereford steer.
Hank Pulver, reserve champion Hereford steer.
Hunter Sullivan, champion county-bred Hereford steer.

Weight 928-942
Blue ribbons: Kathleen Jacobs, first, and Timothy Jacobs, second.

Weight 1,214-1,292
Blue ribbons: Hunter Sullivan, first; Hank Pulver, second; and Luke Pulver, third.

Weight 1,406-1,410
Blue ribbons: Reece Colclesser, first, and Garrett Heaston, second.

MAINE-ANJOU STEERS
Lauren Stephan, champion Maine-Anjou steer.
Tess Widener, reserve champion Maine-Anjou steer.
Matthew Knight, champion county-bred Maine-Anjou steer.

Weight 1,008-1,144
Blue ribbons: Madelynn Keiffer, first, and Matthew Knight, second.

Weight 1,286-1,296
Blue ribbons: Tess Widener, first, and Stephanie Atkinson, second.

Weight 1,358-1,452
Blue ribbons: Lauren Stephan, first; Jacob Hiatt, second; Collin Wesco, third; and Tori Johnson, fourth.

RED POLL STEERS
Michael Marshall, champion Red Poll steer.
Alisha Ford, reserve champion Red Poll steer.
Parker Brundige, champion county-bred Red Poll steer.

Weight 1,060-1,062
Blue ribbons: Michael Marshall, first, and Alisha Ford, second.

Weight 1,294-1,328
Blue ribbons: Parker Brundige, first, and Christian Jones, second.

SHORTHORN
STEER
S
Tess Widener, champion shorthorn steer.
Trey Cripe, reserve champion shorthorn steer.
Emma Landrum, champion county-bred shorthorn steer.

Weight 1,184-1,270
Blue ribbons: Tess Widener, first; Brody Norwood, second; Emma Landrum, third; Corbin Landrum, fourth; and Collin Landrum, fifth.

Weight 1,300-1,390
Blue ribbons: Trey Cripe, first; Mason Landrum, second; and Colton Landrum, third.

SIMMENTAL
STEERS

Jamie Norwood, champion Simmental steer.
Eli Little, reserve champion Simmental steer.
Ashley Wesco, champion county-bred Simmental steer.

Weight 1,264-1,358
Blue ribbons: Jamie Norwood, first; Candie Armstrong, second; Ashley Wesco, third; and Collin Lengerich, fourth.

Weight 1,382-1,534
Blue ribbons: Eli Little, first, and Brooke Lengerich, second.

ALL OTHER BREEDS
Brooke Dennis, champion.
Jessie Hinman, reserve champion
Jessie Hinman, champion county-bred.

Weight 1,020-1,164
Blue ribbons: Jesse Hinman, first, and Amanda Elliot, second.

Weight 1,328-1,350
Blue ribbons: Brooke Dennis, first, and Spencer Atkinson, second.

CROSSBRED STEERS
Landon Poulson, champion crossbred steer.
Sarah Hunnicutt; reserve champion crossbred steer.
Kaitlyn Stephan, champion county-bred crossbred steer.

Weight 1,036-1,222
Blue ribbons: Michael Henderson, first; Andrew Laymon, second; and Alex Wesco, third.

Weight 1,268-1,272
Blue ribbons: Sarah Hunnicutt, first; Alisha Ford, second; Jacob Hiatt, third; and Angel Thurman, fourth.

Weight 1,346-1,420
Blue ribbons: Landon Poulson, first; Kaitlyn Stephan, second; and Emma Bechtold, third.

SHOWMANSHIP
1st Year
Aidan Raab, champion.
Madelyn Keiffer, reserve champion.

Junior
Dalaney Vickrey, champion.
Alex Wesco, reserve champion.

Intermediate
Rhitt Langston, champion.
Kaitlyn Stephan, reserve champion.

Senior
Braydon Poulson, champion.
Landon Poulson, reserve champion.

Master
Collin Langston, champion.