Sliger III, Burnau earn grand championships in Huntington County 4-H sheep competition

The results of the 4-H sheep show have been announced.

They are:
EWE SHOW
Robert Sliger III, supreme champion ewe.
Alyssa Aughinbaugh, reserve champion ewe.
Kaitlin Aughinbaugh, grand champion pen of two.

HAMPSHIRE
Robert Sliger III, champion and reserve champion Hampshire ewe.
Ewe Lamb
Blue ribbons: Robert Sliger III, first and second.
Yearling Ewe
Blue ribbon: Robert Sliger III.
Pen of 2
Blue ribbon: Robert Sliger III.

OXFORD
Ty Miller, champion Oxford ewe. Angel Thurman, reserve champion Oxford ewe.
Ewe Lamb
Blue ribbons: Angel Thurman, first and second.
Yearling Ewe
Blue ribbon: Ty Miller.
Pen of 2
Blue ribbon: Angel Thurman.

COMMERCIAL
Alyssa Aughinbaugh, champion Commercial ewe.
Hannah Peters, reserve champion Commercial ewe.
Ewe Lamb105-114 lbs.
Blue ribbons: Benjamin Blinn, first and fifth; Alyssa Davis, second; and Austin Stucky, third and fourth.
117-128 lbs.
Blue ribbons: Hannah Peters, first; Alyssa Aughinbaugh, second; Elizabeth Freck, third; Josie Beaver, fourth and fifth; and Chad Lytle.
131-146 lbs.
Blue ribbons: Matthew McMillan, first; Mickensey Parker, second; Kaitlin Aughinbaugh, third and fourth; and Chad Lytle, fifth.
Yearling Ewe
Blue ribbons: Alyssa Aughinbaugh, first; Kaitlin Aughinbaugh, second; Alyssa Davis, third; and Nicholas Stucky, fourth.
Pen of 2
Blue ribbons: Kaitlin Aughinbaugh, first; Austin Stucky, second; Benjamin Blinn, third; and Josie Beaver, fourth.

RATE OF GAIN
Gregory Goff, first, 0.96103896; Gregory Goff, second, 0.93506494; Emily Harrell, third, 0.87012987; Angel Thurman, fourth, 0.87012987; and Dakota Plasterer, fifth, 0.84415584.

MARKET LAMB SHOW
Lane Burnau, grand champion market lamb.
Ty Miller, reserve grand champion market lamb.
Lane Burnau, grand champion county born and bred market lamb.

AOB
Mason Miller, champion AOB market lamb.
Leslie Yarde, reserve champion AOB market lamb.
Mason Miller, champion county born and bred AOB market lamb.
61-123 lbs.
Blue ribbons: Mason Miller, first; Leslie Yarde, second; and Dylan Wynkoop, third and fourth.

CROSSBRED
Lane Burnau, champion crossbred market lamb.
Alyssa Aughinbaugh, reserve champion crossbred market lamb.
Lane Burnau, champion county born and bred crossbred market lamb.
65-116 lbs.
Blue ribbons: Robyn Karst, first; Benjamin Blinn, second; Dakota Plasterer, third; Alyssa Davis, fourth and fifth; Adam Hoch, Morgan McNally, Jessica Hernandez and Ethan Stafford.
120-132 lbs.
Blue ribbons: Alyssa Aughinbaugh, first; Jami Norwood, second; Ashley Wesco, third; Hannah Peters, fourth; Trevor Brewer, fifth; Kristen Dyson, Benjamin Blinn, Jalyn Campbell, Alisha Ford and Alyssa Davis.
113-144 lbs.
Blue ribbons: Lane Burnau, first; Brody Norwood, second; Cory Little, third; Maggie Threet, fourth; Valerie Huffman, fifth; Benjamin Huffman, Nicholas Stucky, Chad Lytle, Victoria Huffman and Dakota Plasterer.
147-163 lbs.
Blue ribbons: Jacob Wood, first; Mickensey Parker, second; Alex Wesco, third; Emily Harrell, fourth; Haley Burnau, fifth; Katelynn Arnold, Elizabeth Freck and Josie Beaver.

HAMPSHIRE
Lane Burnau, champion Hampshire market lamb.
Ty Miller, reserve champion Hampshire market lamb.
Lane Burnau, champion county born and bred Hampshire market lamb.
107-118 lbs.
Blue ribbons: Bergon Conwell, first; Alyssa Aughinbaugh, second; Jordan West, third; Robert Sliger III, fourth; Sierra Tolen, fifth; and Jalyn Campbell.
127-140 lbs.
Blue ribbons: Robert Sliger III, first; Cole Little, second; Jordan West, third; Ashley Wesco, fourth; Cory Little, fifth; and Austin Stucky.
142-151 lbs.
Blue ribbons: Lane Burnau, first; Ty Miller, second; Kaitlin Aughinbaugh, third; Hannah Peters, fourth; and Trevor Brewer, fifth.

NATURAL COLOR
Ty Miller, champion natural color market lamb.
Bergon Conwell, reserve champion natural color market lamb.
Emma Garriott, champion county born and bred natural color market lamb.
105-142 lbs.
Blue ribbons: Ty Miller, first; Bergon Conwell, second; Kaitlin Aughinbaugh, third; Emma Garriott, fourth; Jalyn Campbell, fifth; and Elizabeth Freck.

OXFORD
Sabra Jackson, champion Oxford market lamb.
Ty Miller, reserve champion Oxford market lamb.
Sabra Jackson, champion county born and bred Oxford lamb.
113-150 lbs.
Blue ribbons: Sabra Jackson, first; Ty Miller, second; Haley Burnau, third; and Angel Thurman, fourth and fifth.

SHROPSHIRE
Ty Miller, champion Shropshire market lamb.
Robert Sliger III, reserve champion Shropshire market lamb.
124-140 lbs.
Blue ribbons: Ty Miller, first; Robert Sliger III, second; and Trevor Brewer, third.

SUFFOLK
Hannah Peters, champion Suffolk market lamb.
Alex Wesco, reserve champion Suffolk market lamb.
Jacob Wood, champion county born and bred Suffolk market lamb.
105-133 lbs.
Blue ribbons: Jacob Wood, first; Katelynn Arnold, second; Alisha Ford, third; Trevor Brewer, fourth; and Adam Hoch, fifth.
134-157 lbs.
Blue ribbons: Hannah Peters, first; Alex Wesco, second; Gregory Goff, third; Alyssa Aughinbaugh, fourth; Gregory Goff, fifth; Kirsten Dyson and Matthew McMillan.

WHITEFACE CROSS
Cole Little, champion Whiteface cross market lamb.
Mason Miller, reserve champion Whiteface cross market lamb.
Cole Little, champion county born and bred Whiteface cross market lamb.
68-87 lbs.
Blue ribbons: Marianne Christman, first; Luke Christman, second; Mary Winans, third; and Alexandria Christman, fourth.
110-153 lbs.
Blue ribbons: Cole Little, first; Mason Miller, second Leslie Yarde, third; Zachary Tolen, fourth.

MARKET LAMB PEN OF 2
Ty Miller, champion pen of 2 market lambs.
Combined weight of 201-245
Blue ribbons: Alyssa Aughinbaugh, first; Robert Sliger III, second; Benjamin Blinn, third; and Adam Hoch, fourth.
Combined weight of 266-290
Blue ribbons: Ty Miller, first; Hannah Peters, second; Ashley Wesco, third; Gregory Goff, fourth; and Trevor Brewer, fifth.

CARCASS ON FOOT
Blue ribbons: Bergon Conwell, first; Trevor Brewer, second; Jacob Wood, third; Ty Miller, fourth; and Haley Burnau, fifth.

SHOWMANSHIP
1st Year Showman
Ty Miller, Champion, Mason Miller, reserve champion.
Junior Showman
Cole Little, champion. Matthew McMillan, reserve champion.
Intermediate Showman
Haley Burnau, champion. Jacob Wood, reserve champion.
Senior Showman
Alyssa Aughinbaugh, champion. Lane Burnau, reserve champion.
Master Showman
Hannah Peters, champion.