Here are the complete results of the 2018 Huntington County 4-H Fair foods project:
MICROWAVE
Grades 3-4
Gage Clanin and Emily Perdue, champions.
Anna Clampitt and Graden Fields, reserve champions.
Blue ribbon with merit: Audrey Hosier.
Grades 5-6
Kristian Kline and Kayda Newman, champions.
Clair Eckert and Shaylyn Suchcicki, reserve champions.
Blue ribbons with merit: Gracie Fields and Jackson Hughes.
Grades 7-9
Lily Clanin, Katelyn McMillan and Chase Mickley, champions.
Hannah Bodrie, Benjamin Covey and Abagayle Wright, reserve champions.
Blue ribbons with merit: Gavin Covey, Ashton Hosler, Keaton Kline and Samson Slagel.
Grades 10-12
Aidan Hosler and Maxwell Hughes, champions.
BAKED FOODS
Grade 3
Baked Cookies
Graden Fields, champion; Grace Elliott, reserve champion.
Blue ribbon with merit: Ella Williams.
Blue ribbons: MaKenzie Cuttriss, Audrey Hosier and Ashton McCoy.
Grade 4
Baked Muffins
Hattie Landrum, champion; Laurel Bradford, reserve champion
Blue ribbons with merit: Lillian Craig, Hudson Follis, Traevor Meyers, Emily Perdue, Hailey Pursifull and Addison Strine.
Blue ribbons: Anna Clampitt, Addisyn Clift and Dalton Husband .
Red ribbons: John Paul Landrigan and Eli Ramp.
Grade 5
Baked Cake
Annika Carpenter, champion; Nicole Cave, reserve champion.
Blue ribbons with merit: Clair Eckert, Owen Follis and Breanna Leidig.
Blue ribbon: Anna Elliott.
Red ribbons: Jalee Bowers and Kayda Newman.
Grade 6
No-Yeast Pretzel or
Biscuit
Phoebe Landrum, champion; Carter Zezula, reserve champion.
Blue ribbons with merit: Gracie Fields, Madison Houser, Madison Poulson and Kelsey Stout.
Blue ribbons: Blake Anson, Olivia Craig, Jackson Hughes, Shaylyn Suchcicki and Eliza Wohlford.
Red ribbons: Jane Gayed and Tucker McClure.
Grades 7-9
Baked Yeast Bread Sticks or rolls
Marideth Higgins, champion, Anikah Eckert, reserve champions.
Blue ribbons with merit: Mara Hendryx and Zachary Ramp.
Blue ribbons: Ian Crider and Kinsey Strine.
Red ribbon: Rylie Farr.
Grades 7-9
Baked Yeast Bread
Taylor Jordan, champion; Gavin Covey, reserve champion.
Blue ribbons with merit: Emma Bradford, Lily Clanin and Addison Wiley.
Blue ribbons: Benjamin Covey and Tyler Melcher.
Red ribbons: Grace Bradford, Taylor Jordan, Madeline Rubrake and Landon Zezula.
Grades 7-9
Invented Healthy Snack
Morgan Stout, champion.
Blue ribbon: Ashley Higgins.
Grades 10-12
Fruit Pie
Crosley Stanley, champion; Camille Tester, reserve champion.
Blue ribbons with merit: Josi Barscz, Nathan Buehler, Anna Eckert, Conner Mason, Emma Melcher, Katie Melcher and Jacob Scalf.
Blue ribbon: Kalee Platt.
Grades 10-12
Baked Low Fat Reduced Sugar Product
Maxwell Hughes, champion.
Grades 10-12
Baked Special Dietary Product
Brenna Mason, champion.
PRESERVED FOODS
Grade 3
Frozen Baked Cookies
Ashton McCoy, champion.
Grade 4
Frozen Berries
Emily Perdue, champion.
Grade 5
Frozen Pizza
Jersey Hacker, champion; Clair Eckert, reserve champion.
Blue ribbon: Alexis Leidig.
Grade 6
Frozen Vegetable
Carter Zezula, champion; Samantha Atkinson, reserve champion.
Blue ribbons with merit: Jackson Hughes and Kristian Kline.
Blue ribbons: Blake Anson, Emma Eller, Eva Marley and Eliza Wohlford.
Grades 7-9
Freezer Jam
MacKenzie LaCroix, champion; Keaton Kline, reserve champion.
Blue ribbons with merit: Gavin Covey, Mara Hendryx and Landon Zezula.
Blue ribbons: Dalton Boatright and Zachary Ramp.
Grade 7-9
Canned Tomato Product
Taryn Jojola, champion.
Grades 7-9
Canned Pickle Product
Stephanie Atkinson, champion; Emma Hosier, reserve champion.
Blue ribbon with merit: Benjamin Covey.
Grades 10-12
Pressure Canned
Product
Karissa Marley, champion.
Grades 10-12
Frozen Entrée
Karmen Koch, champion; Maxwell Hughes, reserve champion.
Grades 10-12
Cooked Jam or
Reduced-Sugar
Fruit Spread
Katie Melcher, champion; Camille Tester, reserve champion.
Blue ribbon with merit: Brenna Mason and Conner Mason.